بخش معدن از ظرفیتهای مهم کشور است، به بازار نفت نمی شود اعتماد کرد، باید به فکر جایگزین باشیم که بهترین جایگزین بخش معدن است. مقام معظم رهبری مد ظله العالی
مجتمع سنگان
مجتمع سنگ آهن سنگان به زودی به بزرگترین تامین‌کننده سنگ آهن کشور تبدیل خواهد شد.

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان گفت: ظرفیت معادن سنگان نزدیک به یک میلیارد تن است و پیش‌بینی می‌شود به زودی بزرگترین معدن سنگ آهن کشور به بزرگترین تامین‌کننده‌ی سنگ آهن کشور نیز تبدیل شود.

به گزارش واحد روابط عمومی مجتمع سنگ آهن‌ سنگان، علی رسولیان مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان با حضور در غرفه هلدینگ سرمایه گذاری پارسیان گفت: منطقه‌ی ویژه معدنی سنگان یکی از بزرگترین معادن سنگ آهن کشور را در خود جای داده است و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده این معدن می‌تواند زنجیره‌ی فولاد کشور را تامین کند.

وی افزود: در حال حاضر، نزدیک به ۲۵ میلیون تن سنگ آهن از این معدن استخراج می‌شود که در اختیار واحدهای بزرگ تولید کنسانتره منطقه قرار می‌گیرد. این واحدها حدود ۱۲.۵ میلیون تن کنسانتره و ۱۲.۵ میلیون تن گندله تولید می‌کنند که بخش مهمی از زنجیره‌ی فولاد کشور را تشکیل می‌دهند.

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان بیان کرد: یکی از کارهای مهمی که در حال انجام است، اکتشافات عمیق و جدی در معادن سنگان و در سطح استان خراسان رضوی است.

رسولیان تصریح کرد: با این اکتشافات، به ذخایر بهتری دست خواهیم یافت و امیدواریم تا سال ۱۴۰۴ که تاکید مقام معظم رهبری بر تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در کشور است، نقش اساسی ایفا کنیم و ظرفیت تولید سنگ آهن خود را به حدود ۳۷ میلیون تن در سال برسانیم.

رسولیان با بیان اینکه شرکت اپال پارسیان بخش مهمی از کنسانتره و گندله مورد نیاز کشور و زنجیره‌ی فولاد کشور را تامین می‌کند افزود: عدم وجود یا عدم فعالیت این شرکت‌ها می‌تواند اثرات بدی بر تولید فولاد در کشور داشته باشد.

رسولیان افزود: خوشبختانه، هر سال شاهد رشد این بنگاه‌ها و تولید کنسانتره و گندله بوده‌ایم و برنامه‌ی خوبی برای تولید واحد جدید تولید کنسانتره در منطقه داریم که امیدواریم تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در چهار ماه گذشته، جلسات شورای سرمایه‌گذاری را در مجموعه‌ی معدن دولتی برگزار کرده‌ایم. هدف ما توسعه‌ی واحدها، کمک به منطقه و تقویت زنجیره‌ی فولاد کشور است.

وی ادامه داد: بر اساس توافقات صورت گرفته، مقرر شده زنجیره‌ی فولاد منطقه را مطالعه و ارزیابی کنیم و امیدواریم به زودی کار مطالعه زنجیره‌ وار استان و منطقه انجام شود. این مسئله می‌تواند در افزایش تولید در شرق کشور با هدف صادرات و کاهش هزینه‌ها موثر باشد.

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان اعلام کرد: شرکت‌های منطقه می‌توانند انجمن فولاد یا انجمن صنعت فولاد در استان خراسان تشکیل دهند که این نیز می‌تواند به تقویت زنجیره‌ی فولاد در منطقه کمک کند.

رسولیان تاکید کرد: تفاهماتی با دانشگاه‌ها برای برقراری ارتباط بهتر بین صنعت و دانشگاه انجام شده است. پارک علم و فناوری منطقه نیز امسال به بهره‌برداری رسیده که می‌تواند به افزایش سطح تکنولوژی در صنعت فولاد کمک کند.

رسولیان در خاتمه ابراز کرد: با عنایت خداوند متعال و همت نیروهای پر تلاش و زحمتکش منطقه اقدامات خوبی در راستای افزایش بهره‌وری در معادن منطقه داشته ایم و امیدواریم به وضعیت مطلوب‌تری نیز دست یابیم.

about us

1403/04/18